DOMOWE SPA - PIELĘGNACJA I HIGIENA JEŻY

DBAŁOŚĆ O CZYSTOŚĆ

Dla zachowania podstawowych zasad higieny zaleca się codzienne sprzątanie oraz dezynfekcję w jeżowym terrarium. Musimy też pamiętać o wymianie podłoża, czyszczenie kuwety. Codziennym myciu misek na karmę i wodę.

PAMIĘTAJ!

ZADBAJ O BEZPIECZEŃSTWO SWOJEGO JEŻA I SYSTEMATYCZNE SPRZĄTAJ IGŁY W ŚRODOWISKU, W KTÓRYM PRZEBYWA NASZ JEŻ ORAZ USUWAJ Z KOCYKÓW W TERRARIUM LUB NA WYBIEGU WSZELKIEGO RODZAJU NITKI I WŁOSY LUDZKIE!

KĄPIELE WODNE

Dodatkowym elementem pielęgnacji są kąpiele, ale musimy pamiętać , iż zbyt częste wodne kąpiele zakłócają naturalną równowagę biologiczną i ph skóry. Skóra jeża staje się bardziej sucha, wrażliwa, a co za tym idzie może to doprowadzić do problemów dermatologicznych.

Dlatego kąpiemy jeża tylko wtedy kiedy zaistnieje taka konieczność. W celu utrzymania czystości naszego pupila, kąpiemy go w szamponie hipoalergicznym dla szczeniąt. Najlepiej z dodatkiem alantoiny. Uważając by w tym czasie woda nie dostała sie do uszu i nosa. Niezwłocznie po kąpieli wycieramy jeżyka do sucha by uniknąć przeziębienia.


PRZYCINANIE PAZURKÓW

Następnym etapem pielęgnacji jeża jest regularne skracanie pazurków. Można to zrobić samodzielnie lub udać się do weterynarza. Do tej czynności używamy cążek. Trzeba uważać, aby przyciąć sam pazur. Najlepiej tą czynność wykonywać w kąpieli lub zaraz po wybudzenia jeżyka. Gdyż zwierzak jest jeszcze zaspany i nieco zdezorientowany.POTRZEBY JEŻY

Pamiętaj, gdy zdecydujesz się na zakup jeża musisz zapewnić mu odpowiednie warunki mieszkalne.

Dlatego każdy osobnik tego gatunku powinien mieć swoje terrarium oraz zaadaptowany wybieg dla jeża, tak zwany jeżowy, plac zabaw dla naszego pupila. Nie możemy zapominać, że jeże są zwierzętami terytorialnymi i łączenie dwóch osobników odbywa się wyłącznie w celu prokreacji. Nie bez znaczenia w środowisku w którym przebywa jeż jest stała temperatura 24 ºC – 26 Cº.


SOCJALIZACJA

- Oswajanie jeża, czyli przyzwyczajanie go do różnego rodzaju dźwięków.

- Oswajanie jeża poprzez dotyk, delikatne głaskanie.

Przy socjalizacji maluszka musimy uzbroić się w cierpliwość.

Codzienne branie jeża na ręce, dotyk, nasz głos oraz znajomy mu zapach spowoduje, iż coraz bardziej będzie się czuł przy nas bezpiecznie.

Są różne sposoby by maluszek zaczął nam ufać. Można dać do terrarium noszoną przez nas rzecz by czuł nasz zapach.

Pomocne jest też w oswajaniu maluszka zabranie go do pokoju na kanapę lub fotel, aby zaznajomił się z naszym zapachem oraz przyzwyczaił się do otaczających go dźwięków, w których przebywamy na co dzień.

Kolejnym sprawdzonym sposobem jest karmienie maluszka z ręki. Dzięki temu maluszek się uczy, że twoja dłoń nie zrobi mu krzywdy, wręcz przeciwnie, będzie się kojarzyła z czymś przyjemnym.
Zadzwoń
662 083 242