ZALOTY - TWORZENIE NOWEGO ŻYCIA

Samczyk przeprowadza się do swojej wybranki na kilka godzin dziennie. Takie spotkania narzeczonych z reguły trwają około tygodnia. Początkowo samica nie wykazuje zainteresowania samczykiem i jego zalotom.

Jednak nie należy się tym zbytnio przejmować, bo to nic innego jak gra wstępna pary narzeczonych. Kawaler chodzi za swoją wybranką i wydaje romantyczne, melodyjne dźwięki.

Na tak pięknie wyśpiewane arie miłosne samiczka nie będzie długo obojętna i z pewnością dojdzie do zbliżenia pary zakochanych a tym samym zapoczątkowania nowego życia.


CIĄŻA U SAMICY - JAK TO BYWA, ŻE JEŻY PIGMEJSKICH NA ŚWIECIE PRZYBYWA

Samica powinna skończyć 6 miesięcy oraz posiadać odpowiednią wagę. Nie należy kryć samicy, która skończyła rok, a wcześniej nie była w ciąży. Istnieje duże ryzyko powikłań i z tego względu jest to dla samiczki niebezpieczne.

Ciąża zazwyczaj trwa 35 dni, ale czasem waha się od 35 do nawet 58 dni.
W czasie ciąży przyszła mama powinna mieć cisze i spokój. Samiec na ten czas jest odseparowany od samicy i swojego potomstwa.


NARODZINY MALUSZKÓW - GDY SŁYSZYMY W GNIEŹDZIE CICHE PISKI


Przychodzące na świat maluszki pokryte są delikatną pielinką, to specjalna membrana, która ma za zadanie ochronę narządów rodnych matki przed poranieniem.
Jeżyki w chwili narodzin są niewidome, głuche i całkowicie zdane na swoja matkę.

Po paru dniach pojawiają się na noworodku delikatne białe włosy, które z czasem przekształcają w dziecięce kolce. W początkowym etapie rozwoju maluszki tylko śpią i piją mleko matki. Miedzy 3 a 4 tygodniem życia jeżątkom powoli zaczynają otwierać się oczka, ale w dalszym ciągu są uzależnione od swojej mamusi.

W piątym tygodniu maluszki niepewnie stawiają swoje pierwsze kroki poza gniazdem i zaczynają z matka i rodzeństwem delikatnie podjadać karmę. Zwierzaczki z dnia na dzień, zaczynają być coraz bardziej samodzielne. Musimy pamiętać, aby zapewnić jeżykom regularny kontakt z naszym głosem oraz z dotykiem ludzkim poprzez branie ich systematycznie na ręce.

Po skończeniu 8 tygodni nasze maluchy są w pełni samodzielne, a tym samym gotowe by poznać swoich przyszłych opiekunów.

PAMIĘTAJ!

NIGDY NIE ZAGLĄDAJ DO GNIAZDA SAMICY ZARAZ PO URODZENIU SIĘ MALUSZKÓW. STRES U NIEJ MOŻE BYĆ TAK DUŻY, ŻE MATKA MOŻE ODRZUCIĆ CAŁY MIOT LUB PRZEZ NASZĄ NIEWIEDZĘ I ZBYT WIELKĄ CIEKAWOŚĆ MOŻE TO RÓWNIEŻ DOPROWADZIĆ DO KANIBALIZMU.

DORASTANIE JEŻY


WYMIANA ZĘBÓW

Jeżom między 7 a 9 tygodniem życia, wypadają zęby mleczne, które najczęściej są połykane przez maluszki. Zęby mleczne zastępują zęby stałe.

QUILLING – czyli gubienie kolców

Gdy nasz jeż dorasta, zaczyna gubić kolce. To naturalny proces wymiany delikatnych, bardzo cienkich kolców wieku dziecięcego. Zastępują je kolce mocniejsze, w które jeż będzie wyposażony do końca życia. Gubienie kolców obserwujemy kilkakrotnie, w 4, 6, 9, 12 tygodniu życia. Wymiana może trwać kilka dni, ale zdarza się, że u niektórych jeży występuje to znacznie dłużej, do pół roku. W tym czasie nasz jeż staje się niedotykalski, bardziej nerwowy, fuka w czasie wyciągania go z terrarium przez opiekuna. Nawet delikatne głaskania powoduje u niego rozdrażnienie i nierzadko ból.DOJRZAŁOŚĆ PŁCIOWA

Jeże osiągają dojrzałość płciową po skończeniu 2 miesiąca życia ale z kopulacja i ciążą u samicy zdecydowanie trzeba zaczekać do 6 miesiąca życia.

Zbyt młody wiek może spowodować utratę miotu. Matka może nie wykazać zainteresowania swoim potomstwem i odrzucić cały miot.ROZPOZNANIE PŁCI U JEŻY

Płeć u jeży rozpoznajemy po narządach płciowych. U samicy narząd płciowy jest bliżej ogonka, z kolei u samca jest znacznie bardziej oddalony na środku brzucha.

Dzięki tej różnicy w rozmieszczeniu narządów płciowych dość szybko jesteśmy w stanie rozpoznać płeć u maluszków.
SAMIEC CZY SAMICA - CZYLI WYBÓR MALUSZKA NA PODSTAWIE CECH CHARAKTERU

Każdy jeż posiada indywidualne cechy charakteru. Dlatego w naszej ocenie płeć nie jest czynnikiem decydującym i wyznacznikiem charakteru tego gatunku.

Zadzwoń
662 083 242